Data:
Yhteisöjen ja yhteisetuuksien tuloverotuksen julkisten tietojen luettelo 2018. Vero.fi. Lisenssi Creative Commons 4.0 Nimeä -lisenssi.
Yritysten toimialat: PRH Creative Commons 4.0 Nimeä -lisenssi.
Yrityksien liikevaihto ja henkilöstö toimialoittain Tilastokeskus Creative Commons 4.0 Nimeä -lisenssi.

Listalla olevat pienin, suurin, keskiarvo sekä mediaani ovat yritysten verotettavat tulot tai verot vuodelta 2018 euroissa. Henkilöstö ja liikevaihto ovat joko vuodelta 2018 tai 2017 (taustaväri harmaa). Liikevaihto ja henkilöstö pitävät sisällään myös yritykset joilla ei ollut verotettavia tuloja vuonne 2018.
Alkuperäisessä materiaaliassa on 341 918 yritystä joista 214 860 ei ollut verotettavia tuloja vuonna 2018 ja niitä ei ole otettu huomioon ao. tilastoissa. Toimiala tuntematon sarakkeessa on Aatteellisia yhdistyksiä, säätiöitä sekä kiinteistöosakeyhtiöitä joille prh ei palauta tietoja.

Toimiala Liikevaihto Henkilöstö Pienin Maksimi Keskiarvo Mediaani Tulos/Liikev Tulos/Henkilö kpl joilla tuloja
Toimiala tuntematon..0171075533.77296585.588499.946956
Aaltopahvin sekä paperi- ja kartonkipakkausten valmistus28549900012233440.662542026.2253667.5833597.740.01693940.8719
Aikakausjulkaisujen ja lehtien vähittäiskauppa186800081000017688.1513844.0813844.080.01483461.022
Aikakauslehtien kustantaminen3372470001733429.4220397128.45456694.5637592.80.120523454.0289
Alkoholi- ja muiden juomien tukkukauppa507707000384132.141943815.81268074.324183.630.03748867.7170
Alkoholi- ja muiden juomien vähittäiskauppa.21466895.3146465179.236883139.03715910.4922451.997
Alkoholijuomien tislaus ja sekoittaminen, etyylialkoholin valmistus käymisteitse.644280.298141453.83782629.04169895.3714583.1512
Alumiinin valmistus1764970005381188236.912235979.461712108.191712108.190.01946364.712
Alusvaatteiden valmistus738200067581.83198178.8467411.54198178.840.02743018.433
Ammattialajärjestöjen toiminta306890009664476.124476.124476.124476.120.00014.631
Antiikkiliikkeet14903000737.18181832.4526010.795969.320.04018195.1823
Antikvariaattikauppa8245000722507.58162232.5537391.98150000.04995712.6611
Apteekit259620200076473327.6946978.1426060.2745884.810.000117.045
Arkkitehtipalvelut437063000401424.253400756.7994959.58239390.157117104.08723
Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen.3160.0626104124.83290022.7820311.491073818.521170
Aseiden ja ammusten valmistus1180790004995212.610263400.612894663.63488236.820.147134805.576
Asennettavien parkettilevyjen valmistus27452000125280047.24280047.24280047.24280047.240.01022240.381
Asianajotoimistot6571110003505139.2724708820.14542226.8676490.230.35466366.71429
Asuin- ja muiden rakennusten rakentaminen17667558000643820.441415547.61126152.4221845.890.047913151.746712
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta7232120006500.0914699250.95101611.7412443.180.1175130688.33836
Asuntojen vuokraus322263700036340.01144110076.45381887.72100000.1554137769.621311
Asuntolat ja täysihoitolat yms.4640000244764.41202999.0198259.01190814.090.105920470.635
Atk-laitteisto- ja ohjelmistokonsultointi1828820000102130.82539654990.58645100.7126019.980.407172892.021154
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing865095000126131.2121324692.22403653.1121768.940.068146735.41146
Autokatsastus168036000153112.12922310.12122902.464903.210.08859713.38121
Avaruusliikenne..799.47799.47799.47799.471
Avomuotoinen päihdekuntoutus2080000316670.7439454.0524084.3739454.050.03472330.753
Betonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin140772000053881047.8313244002.3958526.61334873.410.059215477.3287
Biotekninen tutkimus ja kehittäminen46939000398561.88446621.0673194.3415826.860.04214965.4527
Broilerien tuotanto.2161099.4783665.33129975.0499622.8825874.6643
Einesten ja valmisruokien valmistus4369920001780403.7523378091.471187161.4935757.190.062515339.7323
Elektronisten ja optisten laitteiden korjaus ja huolto35738000243111.05337523.9386259.9535869.150.05558164.5223
Elektronisten komponenttien tukkukauppa23381500041650002670105.06275964.2466837.40.041323218.1535
Elektronisten komponenttien valmistus3017360001469332.617920569.81774727.5284879.930.1939026.4474
Elinkeinoelämän ja työnantajajärjestöjen toiminta52919000201913529.6927519.4520524.5720524.570.000820.332
Elintarvike-, juoma- ja tupakkateollisuuden koneiden valmistus104611000535300.363625172.41580238.5230327.260.155330367.6228
Elintarvike-, makeis- ym. kioskit (alle 100 m2)..3.436596127.446612.9310473.28256
Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan agentuuritoiminta5502400042072.321885689.8211186528032.560.203326634.52100
Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan yleistukkukauppa681294600087706.9912971541.12413813.4536288.180.01158965.17190
Elintarvikkeiden, juomien ja tupakkatuotteiden vähittäiskauppa kojuista ja toreilla3483300022023.77220223.3227145.689942.460.01091727.4514
Elokuvien esittäminen117822000447670.8213005587.271315790.6142152.860.346291251.731
Elokuvien, video- ja televisio-ohjelmien jälkituotanto22563000223626.38217652.6140157.6517003.860.0575762.5332
Elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien levitys88881000730.16824075.25141298.5633728.310.022327098.3514
Elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto35092500027165.186417974.5180498.0213447.330.114514789.59499
Eläinlääkintäpalvelut26046800022404.153498534.279897.8731665.140.05556456.03181
Elävien eläinten tukkukauppa27342000592033.33365558.79124222.4663024.860.031814738.267
Ensi- ja turvakodit.022647.7322647.7322647.7322647.731
Esiasteen koulutus.21556.659712.075049.226234.9815147.666
Esittäviä taiteita palveleva toiminta33974800011465.521196844.4555968.139673.990.051115139.72310
Esittävät taiteet1147130007965.67355000075350.62100000.208230007.72317
Eteeristen öljyjen valmistus..6002.411402.719602.6111402.713
Etsivätoiminta.04084.634084.634084.634084.631
Fysioterapia28836700032482.22720486.9937489.9516405.30.0494351.51377
Graafinen muotoilu4856900051822.74739172.9437425.86100000.134812643.87175
Hajuvesien ja hygieniatuotteiden valmistus96465000399402.111179344.44328111.76234330.260.03749045.6911
Hajuvesien ja kosmetiikan tukkukauppa381506000101973.1111626970.08385628.9132665.370.134450332.33133
Hakemistojen ja postituslistojen julkaiseminen10738100053015506.6326775.8319263.0326775.830.0005109.043
Hammaslääkäripalvelut580758000396739.572308701.1691220.1946377.020.111816372.26712
Hammasproteesien, keinohampaiden ym. valmistus5796800055849.75704306.7968908.78450000.139114448.62117
Hautaustoimistojen palvelut101563000848173.42396108.8647268.4621944.090.06527803.76140
Hedelmien, marjojen ja vihannesten vähittäiskauppa27384000148208.66349349.0895517.8147147.740.111620652.532
Hedelmä-, marja- ja kasvismehujen valmistus138971000314661.863718309.45302720.566809.290.028312533.0213
Henkilöautojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa416512900026152.1717149030.07653441.7338944.790.019330735.5123
Henkilöautojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa698063300098556.157937156.65181532.0531589.850.016211475.85623
Henkilöstö- ja laitosruokalat876430000103060.0112646226.84610208.3121411.720.06135210.488
Henkisen omaisuuden ja vastaavien tuotteiden leasing (pl. tekijänoikeuden suojaamat teokset)17762500064450.131861533.87114872.3114536.260.01684637.726
Henkivakuutustoiminta.68515861.48454902546.75134100275.93133873798.292349201.9112
Hevosten ja muiden hevoseläinten kasvatus.33771.14445156.0939405.445012.263741.7632
Hiihto- ja laskettelukeskukset921370007411437.873812923.28522962.49152114.40.124915526.5522
Hiontatuotteiden valmistus2108840008159443.341080631.15245562.8586823.30.00581506.525
Hissien ja liukuportaiden asennus9385910002365806.462372018.1492982.5412591.440.00441729.9144
Historiallisten nähtävyyksien, rakennusten ja vastaavien kohteiden toiminta.017.0350001678.0250003
Homogenoitujen ravintovalmisteiden ja dieettiruokien valmistus2624200092425530.39425530.39425530.39425530.390.01624625.331
Hotellit121821200072700.012879856.74162123.6752663.210.03015039.88226
Huolinta ja rahtaus224069800062451.684059117.83176248.9428474.920.032811768.74417
Huoltamotoiminta78022300032430.43144000076736.229636.460.03157571.87320
Huonekalujen ja kodin kalusteiden korjaus15256000156265.81120375.372539613102.890.04834721.0529
Huonekalujen vähittäiskauppa1114835000391342.7120238673.61230617.9430011.970.02888192.15139
Huonekalujen, mattojen ja valaisimien tukkukauppa198256000478226.262083374.11108554.4237745.980.046519303.6185
Huonekalujen, taloustavaroiden ja rautakauppatavaroiden agentuuritoiminta3489400025027.41556062.4144147.418214.890.12417305.7898
Huutokauppakamarit87780005515650.1346625.4824401.7420687.140.01392218.345
Huvi- ja teemapuistojen toiminta16271100016385000893007.51104620.3226587.420.0181788.3828
Huvi- ja urheiluveneiden rakentaminen316757000169953.433649249.97149782.4432091.820.0264848.7555
Hydraulisten voimalaitteiden valmistus21587600011291172.731181410.55205942.85146812.140.01723283.4118
Höyrykattiloiden valmistus (pl. keskuslämmityslaitteet)34038900087413949.9413582883.961565562.01245871.040.04617912.6110
Ikääntyneiden hoitolaitokset1135560001849562.6141984.764415.960568.530.0079487.7414
Ikääntyneiden palveluasuminen11017970001646079186343.14235951.8459766.760.02811877.87131
Ikääntyneiden päivätoiminta55200084013.22171760.456381.67107364.860.408628190.844
Ilma- ja avaruusalusten ja niihin liittyvien koneiden valmistus36121000169106369.75157417.9131893.83131893.830.00731560.872
Ilma- ja avaruusalusten korjaus ja huolto3499560001962202.631972202.87524606.51108666.530.01953475.9913
Ilmaliikennettä palveleva toiminta65050800039601258910116.242108031.6449050.70.155525551.948
Ilmaliikennevälineiden vuokraus ja leasing3513000817.792488406.47238494.216302.520.7468327929.5411
Isot supermarketit (yli 1000 m2)..283.540766295.252080321.9317368.78161
Itsepalvelutavaratalot (yli 2500 m2)..492.4620781522.31726853.85500021
Jalkineiden ja nahkatavaroiden korjaus17247000204326.7874856.1118396.946603.060.03843246.5236
Jalkineiden tukkukauppa609390001361206.74288358.6238721.2826070.590.01084840.1617
Jalkineiden valmistus2390920008603268.2720355001.211518944.1766531.920.127135324.2820
Jalkineiden vähittäiskauppa13354500073998.621037596.7168303.636653.610.03275915.3364
Jalokivikorujen ja muiden kultasepäntuotteiden valmistus58838000392425.56395901.8534195.0312994.520.02914361.6150
Jalometallien valmistus17859000374670.7851014.5127842.6527842.650.00311505.012
Jalostettujen öljytuotteiden valmistus919861600026121370.34715837530.9272055624.96406169.20.0783275863.810
Julkinen yleishallinto..21.022860696.52819365.52133658.0611
Juures-, vihannes- marja- ja hedelmätukkukauppa6871010001155127.126158433.45258962.4354966.220.034720627.3192
Jäljitelmäkorujen ja muiden vastaavien tuotteiden valmistus46160002950007994.535998.187994.530.0039620.53
Jätteen ja romun tukkukauppa46262400089056.792301808.1620417237025.710.056529364.06128
Jäätelökioskit131930001512854.4131868.7341092.326486.750.05614898.4218
Jäätelön valmistus10451200034319.9155023.7731737.1550935.450.0027832.759
Kaakaon, suklaan ja makeisten valmistus471605000171144.151592756.05238843.6942055.850.01012791.8620
Kaasun kauppa putkiverkossa.619607.82131316.7475462.2875462.2825154.092
Kaasun tuotanto17353000341270.2910008.815325.216434.120.0018939.746
Kahvila-ravintolat1520391000145921.213694621.2956626.4416637.690.03573721.54959
Kahvilat ja kahvibaarit22408900023930.34906041.1543288.9410897.390.03132930.55162
Kahvin, teen, kaakaon ja mausteiden tukkukauppa69227000176296.69463612.8856720.7824933.560.0187090.122
Kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa13602220001837303.296171854.49484546.0387967.170.034225321.9596
Kaivos-, louhinta- ja rakennuskoneiden valmistus2997302000654417.89190807796.716978610.5491259.110.100145855.7843
Kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä416600000877171.314841579.69294255.9727217.370.035316776.2850
Kalan, äyriäisten ja nilviäisten vähittäiskauppa116792000464852.8823500036405.725320.840.00721804.5923
Kalanviljely meressä447190001231509.556595737.84521612.5773071.360.2916106018.8225
Kalanviljely sisävesissä4372500024256.11621924.98103935.3236988.830.068912455.0629
Kalatukkukauppa32892600058648.575311896.27654102.72141664.550.07364130037
Kalkin ja kipsin valmistus1616230004462688.52166422.681084555.591084555.590.01344863.482
Kalkkikiven, kipsin, liidun ja dolomiitin louhinta2364000117721.07266296.97123942.24266296.970.157333802.433
Kalustettujen piirilevyjen valmistus9527200040743130.651006647.89318388.89332788.040.02014693.696
Kamelien ja kamelieläinten kasvatus.050005000500050001
Kananmunien tuotanto.2183.7312829.486536847468.789895.1633
Kangas- ja lankatukkukauppa72684000280311.26294579.2150738.422754.260.01473805.3821
Kankaiden kudonta115400003313971.5195180.6168110.9195180.610.01776191.93
Kankaiden vähittäiskauppa778640006491.5414357316.99578346.7419843.720.401148121.354
Kansainvälisten organisaatioiden ja toimielinten toiminta..1968.7528303.639213.1500011
Kansanopistot, kansalaisopistot, työväenopistot yms.4588000821462.159312.155131.289312.150.0034187.733
Kasvi- ja eläinperäisten öljyjen ja -rasvojen valmistus (pl. ravintorasvat).65270.07420421.3372186.2334547.177773.97
Kasvinviljelyn tukipalvelut.3853.38203035.9720036.78655.454423.6985
Kasvitieteellisten puutarhojen, eläintarhojen ja luonnonpuistojen toiminta1809200015113961.79151405.3662792.65151405.360.01041247.543
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen521299000374996.911173085.7283131.9730438.230.02743814172
Katujen ja teiden puhtaanapito952460006980.041090300.4475302.26300000.04826580.8661
Kaukolämmön ja -kylmän erillistuotanto ja jakelu113767200012920.014898925.49210160.5949282.210.032328466.02175
Kauneudenhoitopalvelut1904240001851113.551927039.64237977097.210.02943021.23235
Kehitysvammaisten laitokset ja asumispalvelut14261300021580.01981099.14190584.43148479.720.06013974.1945
Keittiö- ja saniteettitilojen kalusteiden vähittäiskauppa1515260007331322521004.2176104.7423495.70.048710071.1697
Keittiökalusteiden valmistus3985860002051133.796503402.65223038.19500000.02855546.0551
Kellojen ja korujen korjaus4429000313659.7105195.1836904.9844592.620.057142.96
Kellojen ja korujen tukkukauppa3652400010472.64632902.4272973.5315208.720.079928066.7440
Kellojen valmistus326000313.195107.212560.22560.20.01571706.82
Keraamisten talous- ja koriste-esineiden valmistus412600067113.752056119.36412497.0421750.761.499692350.0815
Keskiasteen ammatillinen koulutus1969460001910901.96325038.3270905.2535299.790.01011039.4528
Keskuslämmityspatterien ja kuumavesivaraajien valmistus6850200024546.94620382.44147834.73144053.690.01514223.857
Kevytmetallien valu542130003076086.052670802.88724259.68801000.290.080214154.916
Kevytmetallipakkausten valmistus366690001795104987.525104987.525104987.525104987.520.139228519.481
Kielikoulut ja -opistot26258000294493.97487675.9454944.8914935.140.05865232.8528
Kiinnittimien ja ruuvituotteiden valmistus27683000144683.363021168.16849863.92925347.670.1842354116
Kiinteistöjen isännöinti50976400051040.015061795.169535.9116106.090.09979959731
Kiinteistöjen siivous2018391000329323.174877300.8366838.5717269.580.02331426.8703
Kiinteistönhoito1086823000131110.017546273.3970540.2219197.940.07516224.931157
Kiinteistönvälitys59704800046561.054714922.79101289.8121322.890.154219775.01909
Kipsituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin.8358423.444906268.31674371.734906268.360519.463
Kirjanpito- ja tilinpäätöspalvelu1097500000123870.2553463481.177888.6912008.330.158214015.812229
Kirjastojen ja arkistojen toiminta8863000493130.6916041.849586.279586.270.0022391.282
Kirjatukkukauppa8535900017450001965014.49339235.7323128.50.023811697.786
Kirjojen kustantaminen317760000120852.672647609.65187115.48150000.091324009.02155
Kirjojen vähittäiskauppa18777600084028.482738544.46145107.2711614.840.02946564.3838
Kirjojen, musiikki- ja videotallenteiden postimyynti ja verkkokauppa74403000681786.55616587.1121028.23128312.090.017919578.111
Kiven leikkaaminen, muotoilu ja viimeistely142347000997268.6796001.5590986.5542172.310.05567939.6587
Kodinkoneiden ja kodin sähkölaitteiden tukkukauppa354603000319159.641775585.45179460.131562.010.023325878.2646
Koeporaus6200003546876.64546876.64546876.64546876.640.8821182292.211
Kolikoiden ja mitalien valmistus55391000615037.682301.6743669.6443669.640.00161431.792
Kone- ja prosessisuunnittelu2071127000135240.0110533106.46203602.0425959.510.075111501.92764
Koneiden ja laitteiden agentuuritoiminta339008000132513.723177126.05132760.4728482.830.13233766.25337
Konttori- ja myymäläkalusteiden valmistus4029490001804259.712768460.16366907.2842151.780.048310779.4353
Konttorikoneiden ja -laitteiden valmistus (pl. tietokoneet ja niiden oheislaitteet).12117685.57117685.57117685.57117685.579807.131
Koriste- ja rakennuskiven louhinta3654700017481.8534637.6389488.3733593.590.04168743.1217
Koristekasvien viljely.96653.441313450.0984830.0339757.814390.7950
Korkea-asteen koulutus yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa.22832.84203904.1254783.0842361.26356090.0413
Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa140010000663553354881.75191080.8959135.90.218446113.03160
Kotieläintaloutta palveleva toiminta.73291.9733107.2560535.15150003225.2339
Kotieläinten rehujen valmistus4410430006671133.621436201.12172440.8869294.120.01177755.9630
Kotipalvelut ikääntyneille ja vammaisille258687000375119.981265549.2861958.4713501.190.04693237.5196
Kotipalvelut muille kuin ikääntyneille ja vammaisille4903500087178.8171447.5734008.158722.450.0166937.0824
Kotitalouskoneiden sekä kodin ja puutarhan laitteiden korjaus75423000634164.4305270.3836291.75200000.04575438.0495
Koulutuskeskukset75607000379821.51109993.26120021.5619388.770.061912350.539
Koulutusta palveleva toiminta8081800055594.44958979.5940950.88100000.101814830.86201
Kuitukankaiden ja kuitukangastuotteiden valmistus (pl. vaatteet)1045990002256226.3765553.6526545.4265553.650.0008353.943
Kuitulevyn valmistus2451800085104800.75104800.75104800.75104800.750.00431232.951
Kuitusementin valmistus.1132603069.982603069.982603069.982603069.9823036.021
Kukkakioskit37650003677.168000027302.123216.680.03633791.965
Kukkien ja taimien tukkukauppa1761000005002284078.2472517.9745463.640.01485221.2936
Kukkien vähittäiskauppa1258970001143111.93242865.8630451.8310763.60.03053356.89126
Kuljettajakoulutus13966800016995.622833742.675823914580.640.06345210.32152
Kultasepänteosten ja kellojen vähittäiskauppa2286140001337151489952.9942802.0416539.620.02133649.54114
Kumi- ja muovitavaroiden vähittäiskauppa24558000155673.82355744.5980428.7742939.260.04597264.5314
Kuntokeskukset2452940001817155.812944568.3256867.0415854.210.0486478.52207
Kuntoutuslaitokset ja sairaskodit12859300017100.01488020.6188777.0724707.360.0131986.4119
Kuorma-autojen ja muiden raskaiden ajoneuvojen vuokraus ja leasing65125000107644.791284075.88123796.6927161.510.047528924.4625
Kuorma-autojen ja muiden raskaiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa460282000762480.2426732325.09726892.9165562.710.094857235.6660
Kuparin valmistus9201000001369227895.6185694313.5529375435.9485694313.550.095864372.763
Kuvantamistutkimukset136380007266.5983425.9885884.1435926.410.157429820.8825
Kylpyhuonekalusteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa480670001098294.221743055.41150889.0647020.760.056524917.4618
Kylpylaitokset, saunat, solariumit yms. palvelut77435000708141.6398735.8110439.975203.480.00941032.270
Kytkentälaitteiden valmistus21204000116300002932314.51483495.452932314.50.279951155.024
Kääntäminen ja tulkkaus17137100018511.11040538.7859599.1414292.640.08978307.17258
LVI-tekninen suunnittelu29360100024153.37919774.9286329.335194.080.085610402.41291
Laajan valikoiman postimyynti ja verkkokauppa21149700034622.628496859.98278185.525092.280.142186832.47108
Laakereiden, hammaspyörien, vaihteisto- ja ohjauselementtien valmistus32913900016253999.262236924.1245269.23105819.790.01342716.8318
Laboratorio- ja sairaanhoitovälineiden tukkukauppa136362300025466.3915837099.45486671.3770557.80.094650655.11265
Laboratoriotutkimukset57912000352991.59613360.93139450.4981114.110.06510696.4927
Lahjatavaroiden ja askartelutarvikkeiden vähittäiskauppa1206700009232.288520000114050.5813568.860.133317422.68141
Laivojen ja kelluvien rakenteiden rakentaminen1415488000359222.814366244.38388034.880627.250.02118318.1277
Laivojen ja veneiden korjaus ja huolto1590870006685.22479996.4649417.1226445.180.02926953.9194
Lajiteltujen materiaalien kierrätys7380400001272870.614705519.75239126.8443774.940.02413911.4774
Lakiasiaintoimistot1222160008176.82430866.0580221.7520640.160.314447033.31479
Lakkien ja hattujen vähittäiskauppa4350003123327.53123327.53123327.53123327.530.56782218.352
Lampaiden ja vuohien kasvatus.1405000123619.7653217.45101434.91520.54
Langallisen verkon hallinta ja palvelut317356300078263.126699530.32325961.9943862.590.00652624.0263
Langattoman verkon hallinta ja palvelut1421428000289137.38323041302.6210986117.0363232.310.7961391411.3103
Lankojen ja käsityötarvikkeiden vähittäiskauppa18655000152184.03146434.1927384.2711228.790.03964864.3127
Lannoitteiden ja typpiyhdisteiden valmistus7870360009891027.9354841669.499279679.85409875.620.070756297.356
Lasikuitujen valmistus38648800090125368.7125368.7125368.7125368.710.000128.161
Lasitus1787340001024143.714094985.97113515.8628677.560.066111528.95104
Lasten ja nuorten laitokset ja ammatillinen perhehoito398377000519211.392072837.57133966.3857252.420.07475728.15222
Lasten päiväkodit33727100061051.9776089.7460935.5618486.770.02331287.58129
Lastenvaatteiden vähittäiskauppa36541000160563.56969125.77156862.1617139.110.077317646.9918
Lastenvaunujen ja -tarvikkeiden vähittäiskauppa413840001651958.68165329.9249760.3326919.790.01924825.2416
Lastinkäsittely82095900046393.983399562.85302933.6553117.580.02213918.0960
Lattianpäällysteiden ja tapettien tukkukauppa141990000235997.32645726.26141025.28800000.022813802.4723
Lattianpäällystys ja seinien verhoilu376251000249496.343572181.2286669.6523390.870.04516811.25196
Laukkujen vähittäiskauppa43346000151201.71120974.5331931.7720143.130.01032960.5614
Leipomotuotteiden vähittäiskauppa25473000205160.47466192.0871247.5924902.720.100712511.7736
Leirintäalueet, asuntovaunu- ja matkailuvaunualueet3509500033739.05419067.0952692.8224804.970.07517817.9350
Leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus97041700066041.551351484.3107187.6425091.570.01832694.3166
Lelujen ja pelien tukkukauppa9955100021716.371005023.25116361.95226.250.025711797.0622
Lemmikkieläinten ruokien tukkukauppa140428000187114.023112941.73430334.211174620.033725313.7811
Lemmikkieläinten ruokien valmistus312140001262960.332053144.43377938.97251011.980.096923996.138
Lemmikkieläinten, niiden ruokien ja tarvikkeiden vähittäiskauppa183508000916544349242.74142897.6116781.490.059211856.1376
Liha- ja siipikarjatuotteiden valmistus265770100081271023.5625992555.36860734.8557472.570.01986460.5461
Lihan ja lihatuotteiden tukkukauppa77770000148691.461772157.42247077.3556842.450.060431719.3919
Lihan ja lihatuotteiden vähittäiskauppa.205511.03456892.4658210.8935882.515679.1120
Lihasikojen kasvatus.356260193479.5539416.9431622.032103.7119
Liimojen valmistus722120002333322.363322.363322.363322.36014.261
Linja-autoasemat1091060006481578.9441868.428438.5841868.40.0008131.663
Linja-autojen tilausliikenne23616400023592.51813390.2154698.830294.30.03343338.97144
Liuskekiven louhinta8900008105.3898812.8849459.1349459.130.111112364.782
Lomakylät yms. majoitus8183900049031.9412794431.38301017.2315919.390.213335630.6158
Lomamökkien vuokraus330300002373.24741313.8640647.866782.860.150120924.21122
Lukiokoulutus..45253.345253.345253.345253.31
Lukkojen ja saranoiden valmistus20373400072219408.874890616.831004387.0473091.780.02466955.595
Lukkoseppä- ja avainliikkeet3271960001918357.621133341.72143291.3349934.490.04127022.6294
Luonnon tuotteiden keruu (pl. polttopuu)902900056120.34345120.1777397.7641227.070.068611056.828
Luontaistuotteiden tukkukauppa231009000391479.15168937.33322565.7246224.490.075444548.7254
Luontaistuotteiden vähittäiskauppa11780400052913.91923980.27125427.2127407.610.125627978.09118
Luutien ja harjojen valmistus6260300027756872.942979871.25975821.891864214.870.062314091.294
Lyijyn, sinkin ja tinan valmistus.61946545198.9546545198.9546545198.9546545198.9575194.181
Lypsykarjan kasvatus.53762901.09461268.2790148.4261509.53855.251
Lämpö-, vesi- ja ilmastointilaitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa23380370003859829.4817295294.19416101.431000000.028717360.02161
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus3360318000212531.233878828.02102887.831601.840.05188191.131692
Lämpö-, ääni- ja tärinäeristeiden asennus27561000018750.612188912.43172465.5831764.930.071310485.91114
Lääkeaineiden valmistus5585000375221979.775221979.775221979.775221979.770.935141134.591
Lääketieteellinen tutkimus ja kehittäminen17226200010940.016312927.63257803.0143515.070.184128985.17123
Lääketukkukauppa35451790002652479.4929828679.991678437.06423834.530.038851897.3882
Lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus (pl. hammasproteesit)183413000101824450334545.832563321.2566023.721.0342186331.874
Lääkkeiden ja muiden lääkevalmisteiden valmistus22912190004258122.63725018229.4747263065.411697175.620.4332233096.3821
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut2966348000170650.2420996526.79160087.2263939.790.093716285.461736
Maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa mukaan lukien traktorit..4.834339169.16174841.5757706.29171
Maa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto14468700072661.35532167.7466407.533793.310.04278506.7593
Maa- ja metsätalouskoneiden valmistus13906890004008355.0355126027.611831740.47134441.210.052718280.8440
Maa- ja vesirakennushankkeiden kehittäminen ja rakennuttaminen10443400021165882739.05265229.4626871.720.1117555718.8744
Maa- ja vesirakentamisen tekninen palvelu12028600063549.34086990.12151595.337732.410.138626260.6110
Maalaus477584000466711.755143156.9493841.1929396.910.08088264.14411
Maalien vähittäiskauppa234291000889764.97335106.9574041.0842337.090.01012665.1532
Maalien, lakan, painovärien yms. valmistus50261400014381179.698947901.741175438.22177033.450.044415530.8219
Maaperän ja vesistöjen kunnostus ja muut ympäristönhuoltopalvelut4174300028232.15748102.55106641.7325447.490.05628319.5722
Maatalouskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing5866000250.68183206.9120240.149245.060.086320240.1425
Maatalousmaan pitäminen viljelykelpoisena.9998.871076.621037.751037.75230.612
Maatalousraaka-aineiden, elävien eläinten, tekstiiliraaka-aineiden sekä puolivalmisteiden agentuuritoiminta4891000037887.31343329.6869688.8557916.350.02142765.4315
Maatilamatkailu, bed & breakfast156590001471.19187337.0322639.1412178.090.04344620.2330
Mainostilan vuokraus ja myynti63794000472134.611667957.1146567.319695.630.096513042.0142
Mainostoimistot139004100065163.51989713.8858991.5713330.80.050810827.81196
Maisemanhoitopalvelut25966000017950.418072661.82103555.3420960.970.091313211.24229
Maitotaloustuotteiden ja juuston valmistus21852740004845871.4717800176.75985795.97103521.080.00994476.2722
Maitotaloustuotteiden, ravintoöljyjen ja -rasvojen tukkukauppa960553000219676.191019528.44138529.2828245.730.00229488.3115
Makeisten vähittäiskauppa14821000114501.351456664.2182500.4722808.230.258633618.5121
Maksullinen pysäköinti1253130003310.522809937.78347661.1964891.220.097136761.7635
Maltaiden valmistus679170001436450.482621309.071336197.572621309.070.05928032.123
Margariinin ja sen kaltaisten ravintorasvojen valmistus.7412094573.112094573.112094573.112094573.1163440.181
Marjojen, pähkinöiden ja muiden puissa ja pensaissa kasvavien hedelmien viljely.692746.39588185.5883050.7141575.392640.3422
Markkina- ja mielipidetutkimukset97470000828158.341123467.89156380.0627861.970.099511709.6262
Massan valmistus3478685000124627.4511253875.18146260358.761228372.180.2943821687.417
Matka-, käsi- ym. laukkujen, satuloiden ja valjaiden valmistus12405000101141.53121272.8343322.7940513.430.05246434.0815
Matkailuvaunujen ja muualla luokittelemattomien moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa178566000249453.311205598.4594252.0234584.980.020114383.8438
Matkanjärjestäjien toiminta788500000726546.327690948.84322464.7131241.410.033536421.6382
Matkatoimistojen toiminta469207000113582.935982071.26172524.83350000.050420824.58137
Mattojen ja verhojen vähittäiskauppa33074000203336.01533607.3161024.29285.820.06099920.1933
Mattojen valmistus105050006015940.28418155.4137514.8780423.40.091616043.47
Mauste-, aromi-, rohdos- ja lääkekasvien viljely.2929171.32785296.93442365.32785296.9345761.933
Mausteiden ja maustekastikkeiden valmistus1123670002716860.612184593.33659016.33497445.880.052821886.159
Merikalastus387790002172.451414291.83208226.33101824.260.150326867.9128
Meriliikenteen henkilökuljetus1132909000439834.9310784527.89396927.9939488.730.01513880.8343
Meriliikenteen tavarankuljetus1259333000233729.0810171284.2284181.848241.910.019210336.0985
Messujen ja kongressien järjestäminen1936010008910.211526412.7681653.87200000.052711455.37125
Metalli- ja mineraalituotteiden tukkukauppa101604100018085.346530481.45352518.1357251.490.05933146.06170
Metallien käsittely ja päällystäminen3869670002313543.333895231.87194596.7254049.570.062910516.47125
Metallien työstö27017650001430925.693830889.91136800.8340827.570.02715114.85535
Metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus1343290004412746.872378004.17306155.17112006.050.054716661.5124
Metallin takominen, puristaminen, meistäminen ja valssaus, jauhemetallurgia32143000188468.28556371.73122466.5948547.810.102917588.2927
Metallin työstökoneiden valmistus24872100079150002250000454460.62174200.530.04213214.423
Metallinjalostuskoneiden valmistus1915100049543.782742194.09486777.5182225.60.152559605.416
Metallintyöstökoneiden ja muiden konetyökalujen korjaus ja huolto26210000186297.03682275.2946408.7627362.110.07089980.3840
Metalliovien ja -ikkunoiden valmistus229370000106331.234176925.05300547.836658.680.056312157.6243
Metallipakkausten ja -astioiden valmistus9194300021314886.54998409.79316500.79353072.130.027511887.358
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus202499700096106.487827301.47215063.7145179.470.062213114.19586
Metallituotteiden korjaus ja huolto2771560001590586.71713351.3100679.7737780.90.01893292.6752
Metsänhoito743126000237519.55939060.73101406.0615237.610.01715337.16125
Metsästys ja sitä palveleva toiminta.816.5216084.434017.722157.732511.085
Metsätaloutta palveleva toiminta40927500021503.3949100199.09456541.2918558.080.14527604.82130
Mielenterveysongelmaisten asumispalvelut15070000019534.64659002.03115979.9564780.350.05934572.6977
Miesten vaatteiden vähittäiskauppa107248000584232.791420551.02193541.7455981.10.03616628.1420
Mittaus-, testaus- ja navigointivälineiden ja -laitteiden valmistus134029000063860.0548044235.18940825.0527922.480.082117237.16117
Moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus (pl. renkaat)3189351000151200.2212341203.7476232.2721634.240.0367587.931505
Moottoriajoneuvojen korien valmistus, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus6731020003090778.3610938888.77492141.1491319.420.04179078.3357
Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden tukkukauppa (pl. renkaat)1055613000242234.048359125.18396758.1151611.310.05323097.81141
Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa (pl. renkaat)1036216000397320.7137849641.6211264.0433572.590.062416271.53306
Moottoriajoneuvojen valmistus13167620005320142.718403856.522303143.4749498.610.02456060.914
Moottorien ja turbiinien valmistus (pl. lentokoneiden ja ajoneuvojen moottorit)23256980003986890.7417781537.971307609.517203.660.00794592.7114
Moottoripyörien huolto ja korjaus25389000133739.2918500028204.4710978.710.03336361.9130
Moottoripyörien sekä niiden osien ja varusteiden tukkukauppa13246000018332.91588051.5499535.7620634.720.00987070.8513
Moottoripyörien sekä niiden osien ja varusteiden vähittäiskauppa150849000418203.99735605.3686976.6922762.590.02197906.9738
Motellit, matkustajakodit ja vastaavat majoitusliikkeet444570003501.851204821.5451311.8512159.010.098112461.4585
Muiden betoni-, kipsi- ja sementtituotteiden valmistus71570005730059.119345993.056468314.1312783071.013.6151453916.784
Muiden elektronisten ja sähköjohtojen sekä -kaapelien valmistus547892000127117267.89473054.43205551.07210408.950.00341455.529
Muiden epäorgaanisten peruskemikaalien valmistus215881100012450.0164554608.468871638.92654306.460.03764132.339
Muiden erikoiskoneiden korjaus ja huolto845900000542810.463312841.6990650.1625453.850.01993106.29186
Muiden hanojen ja venttiilien valmistus5144400001658535.6211015685.941642942.25799441.950.02878918.269
Muiden henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden korjaus2522600018112.17122557.1233543.0522216.990.03865374.329
Muiden henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden vuokraus ja leasing98800007733.17256795.534635.5714337.850.07719895.8822
Muiden huonekalujen valmistus393597000195766.443524523.56157528.1623022.890.04569176.4114
Muiden kiinteistöjen vuokraus ja hallinta673003100059290.0136536351.91129706.5420637.80.1407159677.527299
Muiden koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing39204400084018.4815767347.16186229.1313547.440.097445448.78205
Muiden konetyökalujen valmistus2681180009922770.125608746.25858973.58235365.020.054514720.3117
Muiden konttorikoneiden ja -laitteiden tukkukauppa302324000120976.211134827.93144880.4969694.440.03989946.383
Muiden kulkuneuvojen korjaus ja huolto543300043972.81179377.5654881.8568793.430.06067657.936
Muiden kumituotteiden valmistus19916400093821.761932464.74366825.21147081.170.053411341.0829
Muiden käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa6578800085013.41062157.4231950.47998.370.05834510.64120
Muiden laitteiden korjaus ja huolto1732300094536.89288816.3629769.898552.740.072213301.4442
Muiden metallisäiliöiden ja -altaiden yms. valmistus959800005720.01482317.5595089.1262329.240.01682826.0817
Muiden metallituotteiden valmistus782575000409139.888310445.88221126.3256258.450.118122593.69418
Muiden muovituotteiden valmistus641401000338825.946181418.62318391.8652050.820.085916257.91173
Muiden muualla luokittelemattomien kulkuneuvojen valmistus172240001223804.14257087.3889380.24124929.480.03114395.756
Muiden neulevaatteiden valmistus5005000522229.85304857.664406.522900.530.10299908.698
Muiden orgaanisten peruskemikaalien valmistus9269330001805191.623565041.214493627.853208600.10.072737343.1715
Muiden osien ja tarvikkeiden valmistus moottoriajoneuvoihin224807000798105.175045939.65500296.8742592.80.073420688.9733
Muiden paperi-, kartonki- ja pahvituotteiden valmistus677410002361929.883084313.89460911.07141238.020.136139060.2620
Muiden polttoaineiden tukkukauppa6429800011934.4164265.1324040.0915490.960.00824444.3922
Muiden puutuotteiden valmistus, korkki-, olki- ja punontatuotteiden valmistus548360003308.01672211.6743288.7614600.50.04347214.7955
Muiden sähkölaitteiden valmistus69717000018420.013994700.6273272.9528326.730.033312610.3285
Muiden tavaroiden vähittäiskauppa kojuista ja toreilla73240006667.699000017013.817317.560.03253608.9914
Muiden teknisten keraamisten tuotteiden valmistus.15300024517269.418180089.824517269.411636017.963
Muiden tislaamattomien juomien valmistus käymisteitse.01010.051010.051010.051010.051
Muiden uusien tavaroiden vähittäiskauppa11560100065962.54807670.7461688.1314975.710.105118440.91197
Muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus638240004339.71347203.4896860.769421.880.10021476466
Muiden välituotteiden tukkukauppa67050000066633.2223680741.95660825.5947147.330.1114112122.06113
Muiden värimetallien valmistus.7333032945.6346580320.9324806633.2824806633.2867685.222
Muiden värimetallien valu219110001283717.84291167.94101141.59125812.460.02313950.845
Muiden värimetallimalmien louhinta.20579209.1515549527.093285270.12066322.69582.76
Muiden yksivuotisten kasvien viljely.821243.51243.51243.51243.515.161
Munatukkukauppa8309300013628086.692916198.54901646.52784289.960.054333148.775
Muovi- ja kumiteollisuuden koneiden valmistus9546000366772.986772.986772.986772.980.0007188.141
Muoviaineiden valmistus81963200016460.0146213816.635613106.06785444.790.068534101.4910
Muovilevyjen, -kalvojen, -putkien ja -profiilien valmistus124692100038871104.6915867286.31885261.56800000.03059793.2243
Muovipakkausten valmistus52452600017914159.213469373.79461964.88149057.230.02035932.5523
Museoiden toiminta19012000107215.97166180.5743176.9542403.80.0254438.7511
Musiikki- ja videotallenteiden vähittäiskauppa12030000704.52236423.1323517.787116.60.02935039.5215
Musiikkitarvikkeiden tukkukauppa41312000138353.57342894.3786099.6346987.830.043813102.1221
Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta45133500024595.4616631809.81115230.0514171.240.185934114.47728
Muu eläinten hoito.14318.68106766.2228780.4614356.075635.3428
Muu hedelmien, marjojen ja kasvisten jalostus ja säilöntä2476610001218700.445684036.05344131.0296583.730.04178476.1330
Muu kotitaloustavaroiden tukkukauppa352130000102389.151969870.74139766.9229508.480.05819947.18146
Muu kuljetusvälitys73447600012168.551769441.0397085.320038.20.019811975.98150
Muu kustannustoiminta11316000056726.827425331.95123152.18150000.13627149.95125
Muu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta21136100012042.045558397.7115017.4321490.710.096917004.24178
Muu lakiasiain palvelu1789700015520.2263489.7334273.0512544.270.178120563.8393
Muu lasin valmistus ja muokkaus, mukaan lukien tekniset lasituotteet..10191.13441767.9574989.8724695.68
Muu laskentatoimen palvelu1669900012825.31259158.8427064.2412116.750.102113320.6863
Muu lasten päivähoito151610004423.99157157.3722625.1615059.650.02981023.7620
Muu liikkeenjohdon konsultointi2964096000161960.0155522088.78123542.9414721.740.297554448.67138
Muu luonnontieteellinen tutkimus ja kehittäminen618940006130.5314503136.26501584.3223899.010.42954336753
Muu luotonanto.2064175.1678891648.395573640.14163986.98253838.2694
Muu maaliikennettä palveleva toiminta164254000101625.42497634.2776466.0643393.730.046472.5286
Muu mainospalvelu846900005675.483700980.7267380.7714893.470.142421271.88179
Muu monivuotisten kasvien viljely.77875.54347334.92156847.01197533.932016.0310
Muu muualla luokittelematon erikoistunut rakennustoiminta17092000001172333.633564234.6298177.3525886.840.071910485.21252
Muu muualla luokittelematon maa- ja vesirakentaminen46681200017183.531636879.3969281.5428533.090.037310122.04251
Muu muualla luokittelemattomien tuotteiden valmistus76059000606108.795019165.08133374.03200000.149118707.5885
Muu ohjelmistojen kustantaminen11592560002147179.43589246.48100999.651484.840.0031599.4334
Muu painaminen85548500050770.012817628.42140642.0728120.370.04267174.77259
Muu pankkitoiminta.1969752081.29104865643.6324850948.926978698.0522709.9118
Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta36790900035552.122681452.4974601.3422528.860.01911972.5894
Muu postimyynti ja verkkokauppa32471100077777.91555636.9536382.998742.940.01767351.52157
Muu päivittäistavaroiden erikoisvähittäiskauppa18655600056036.98531162.2162029.616725.810.030310079.8191
Muu rahoitusta palveleva toiminta (pl. vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta).53840.08861969704.411469270.8420000378233.541386
Muu rakennus- ja teollisuussiivous285000000267828.14829427.0946158.2114751.560.02662826.72164
Muu rakennuspuusepäntuotteiden valmistus10048510004989150.325326172.79232612.2156532.390.0316247.75134
Muu rakennustekninen palvelu110718900058641.825785532.42143863.0925257.90.111621074.08859
Muu rakennusten viimeistely31811000314378.73638821.3943875.3512016.710.07457545.4454
Muu rauta- ja rakennusalan vähittäiskauppa368328000139218.473052459.69130925.1535262.60.067917964.59191
Muu siipikarjatalous.10823.06361028.15143277.4713000030512.7923
Muu takkien, pukujen, housujen, hameiden yms. valmistus4117030001438127.642723234.16125257.0310302.340.01313745.5243
Muu tekninen palvelu20092500012741.5644443290.06272369.31200000.543685730.06401
Muu tekninen testaus ja analysointi396099000291020.762229347.45142282.0835411.630.075810316.67211
Muu terveyspalvelu64638000067461.745683489.6374680.5620790.950.124811955.981080
Muu urheilutoiminta38525800023600.21906083.9633570.249674.720.03265320.03374
Muu vahinkovakuutus.188457.9105309.4227409.3314275.82728.975
Muu vakuutus- ja eläkevakuutustoimintaa avustava toiminta.586155.44651049.8253554.7319309.812376.1526
Muu vesiliikennettä palveleva toiminta152408000852374.416439639.79452284.9418828.010.127622826.5943
Muu vähittäiskauppa muualla kuin myymälöissä1581850008140.833221475.9871846.96100000.076314828.36168
Muualla luokittelematon elintarvikkeiden tukkukauppa836603000927262.9411310322.3387864.0946352.590.032929706.9671
Muualla luokittelematon elintarvikkeiden valmistus2231380008780.1718635081.75782425.4146655.530.182346339.5552
Muualla luokittelematon erikoiskoneiden valmistus1206290000423128.312459913.42425215.5449687.520.050414371.5143
Muualla luokittelematon erikoistunut agentuuritoiminta3043870008604.862606605.6974593.21150000.059320990.18242
Muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta10459700073834.81422619.3731394.019927.530.06549273.57218
Muualla luokittelematon kaivostoiminta ja louhinta1061310002234862.4146947226.969103609.233808767.530.5147244940.166
Muualla luokittelematon kemiallisten tuotteiden valmistus26236840001994166.658997422.681091320.0179233.940.025833932.7262
Muualla luokittelematon majoitustoiminta3707600025651.92109500049426.3511822.240.09613901.1672
Muualla luokittelematon muu maaliikenteen henkilöliikenne1892400015855.581209630.2491336.6213461.790.246229482.0751
Muualla luokittelematon rakennusasennus142972000973259.06527580.1757356.8126142.410.05347840.14133
Muualla luokittelematon tekstiilituotteiden valmistus16981000123415.23967847.1975954.3512500.050.120816672.9127
Muualla luokittelematon tietopalvelutoiminta8390400054022.4324771023.8271701.0414009.480.437267925.26135
Muualla luokittelematon tukkukauppa433628000118612.613032671.8113909.3711024.860.054920073.4209
Muualla luokittelematon yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus45497800018712.4113492746.99454224.351137.410.153737386.71154
Muualla luokittelemattomat henkilökohtaiset palvelut11054600010272.81299500042435.667318.970.122113139.77318
Muualla luokittelemattomat muut järjestöt1923700034279.653287.4917250.086298.710.01357610.3315
Muualla luokittelemattomat rahoituspalvelut (pl. vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta).25480.02634418587.1712002.2419125.32653320.732338
Muualla luokittelemattomat siivouspalvelut56862000557687.61442529.3539108.1613137.960.03783861.6755
Muualla luokittelemattomien ei-metallisten mineraalituotteiden valmistus328446000713950.543769859.511121489.68311770.840.030714156.259
Muualla luokittelemattomien koneiden ja laitteiden tukkukauppa1299776000366141.365021604.19179903.29400000.051118132.84369
Muualla luokittelemattomien kotitaloustarvikkeiden vähittäiskauppa4169500022918.1612230863.21353758.0715494.930.8569156024.3101
Muuhun kuin kotitalouskäyttöön tarkoitettujen jäähdytys- ja tuuletuslaitteiden valmistus75828800034541657.285167807.42467033.05116067.020.02836219.946
Muun nautakarjan ja puhvelien kasvatus.11241851.5552506.32102718.3461768.282558.8228
Muurauslaastin valmistus31820000927809.931400072.3555209.451400072.30.052318104.663
Muut henkilöstön hankintapalvelut357020000695843.753160726.77152341.5716403.180.07473831.53175
Muut koulutusta antavat yksiköt27222800021654.071295541.2445718.0210418.610.102912944.64613
Muut laitokset ja asumispalvelut.323108.61747043.57128469.2665015.5112329.8731
Muut muualla luokittelemattomat sosiaalihuollon avopalvelut131636000196440.531277568.868723.320859.210.08415633.63161
Muut palvelut liike-elämälle21335100013721.4948147948.61189206.0812265.60.424866056.64479
Muut televiestintäpalvelut.36313.91979386.8585111.7714776.612661.2654
Muut vanhusten ja vammaisten avopalvelut11403000196285.28859770.12222523.84155312.230.214712488.5811
Muuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta18506800010236.410173883.21944580.6340579.650.091916620.1918
Muuttopalvelut10878200012291657.732290000191279.9122545.340.08267315.0247
Myllytuotteiden valmistus40730500086913.972057367.41366699.7926067.730.02079705.5223
Nahkavaatteiden valmistus3486000421752.9799415.45191147.03142947.010.274222755.65
Naisten vaatteiden vähittäiskauppa2142850001260247.5224213.8836662.6917835.860.00841425.7749
Nestemäisten ja kaasumaisten polttoaineiden tukkukauppa11072130000971394.41154495172.545429771.78107735.880.0206234861.442
Neulosten valmistus62070003510420.8617099.4513760.1613760.160.0044786.292
Nosto- ja siirtolaitteiden valmistus41925530007124501.69155654723.214973500.5161128.980.110364926.3893
Näkkileivän ja keksien valmistus, säilyvien leivonnaisten ja kakkujen valmistus893310004202032.54948453.91270146.81232140.20.02425145.658
Ohjelmatoimistot ja manageripalvelut22443800013351.712514793.9179526.4612793.640.14724721.71415
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus5477878000349780.0132377101.42244794.7122081.30.129120211.762888
Oikeudenhoito..273.12273.12273.12273.122
Oluen valmistus9261200001829338.3579342207.139729293.7657075.310.2206111708.6821
Olut- ja drinkkibaarit12607700092912.01424461.1240946.3618390.430.03735068.71115
Omaisuudenhoitotoiminta.14280.1219475507.61611925.1918861.24170550.58398
Omenoiden, kirsikoiden, luumujen ym. kota- ja kivihedelmien viljely.3029156.63288245.77158701.2158701.210580.082
Omien kiinteistöjen kauppa76376800011535.4935805800.54350341.1822908.760.3472230015.85757
Ongelmajätteen keruu1622800085892.04490642.43181810.55286076.790.078414972.637
Ongelmajätteen käsittely, loppusijoitus ja hävittäminen9321900012312786.862984346.99648151.63243259.330.048736886.687
Onton lasitavaran valmistus145000014996.41494764.04140827.27170706.430.582760354.546
Opetuksen ja kulttuuriasiain hallinto..10861.6691209.4737644.2691209.473
Optisen alan tukkukauppa1089060003071222.449989428.1336046.7247840.30.138949257.6645
Optisen alan vähittäiskauppa334318000247772.961159588.6262897.75300000.03574824.62190
Optisten instrumenttien ja valokuvausvälineiden valmistus25783000119355.5145735.750609.8244570.450.02164678.2211
Optisten kuitukaapelien valmistus5992700015049543.9710932914.215491229.095491229.090.183373216.392
Paikallislehtien ja harvemmin ilmestyvien sanomalehtien kustantaminen83133000541209.3486718.7524942.310237.260.0033507.1411
Paikallisliikenne662996000640014.282183263.73233804.8755809.470.0252593.7771
Painamista ja julkaisemista edeltävät palvelut47373000476991.43241060.8534394.612016.760.03633612.8850
Pakkauspalvelut67412000331531.551279097.79160108.9325337.030.066513543.9628
Palo- ja pelastustoimi..408.92204992.7960596.0739590.767
Paperi- ja toimistotarvikkeiden tukkukauppa4094710001054235.1232045287.78367359.9720270.110.116645310.05130
Paperi- ja toimistotarvikkeiden vähittäiskauppa1751800010816.156428084.66304893.0511003.050.8354135508.0248
Paperi-, kartonki- ja pahviteollisuuden koneiden valmistus21419580006154333.638636437.63256199.13115625.440.02749524.1418
Paperialan agentuuritoiminta3352000271165.11333715.7670687.2725645.860.463957597.0322
Paperikauppatavaroiden valmistus1870400067125.3757487.8425291.634898.10.00952642.417
Paperin, kartongin ja pahvin valmistus21022219000153960.02610521737.7627228349.2348347.470.04460130.1634
Paperisten talous- ja hygieniatarvikkeiden valmistus337017000887209687.526841629.439184118.3213763106.610.163562124.816
Paperisäkkien ja -pussien valmistus.1252778.49521937.27171669.16234876.278240.126
Paristojen ja akkujen valmistus248900026500045422.7715046.814811.240.03022893.625
Parturit ja kampaamot54879800078760.97492881.4325483.3310413.40.01971375.12425
Patenttitoimistot10545800051832.282627594.07237447.4868882.590.049510084.6422
Patjojen valmistus7699300020669331.67384279.88226805.78226805.780.005922022
Pelien ja leikkikalujen valmistus288410001942.04685584.2699568.298380.260.05528211.8216
Pelien ja leikkikalujen vähittäiskauppa691670003218.74244555.7240323.4821400.390.01523266.0826
Perintä- ja luottotietopalvelut46659400018310.5917876786.51163147.2937303.420.159540656.1664
Perunan viljely.1864834.81184899.9268629.772316.73689.7710
Perunoiden jalostus ja säilöntä68828000295307.8618515774.681117120.1455039.660.292268163.2618
Peruskemikaalien, lannoitteiden yms. tukkukauppa889574000708384.562354250.39259695.5482874.250.030738514.17105
Pesulapalvelut kotitalouksille2972700039669.91538717.5138367.3111728.190.06454844.3650
Pesulapalvelut yrityksille285451000209918.5524116249.92644922.8323752.380.185325194.782
Pienet supermarketit (400-1000 m2)..873.41074298.49203134.52174608.1962
Pienoistavaratalot ja muut erikoistumattomat myymälät (alle 2500 m2)..184.85684550.1678966.522000056
Pitopalvelu11495300011971.931520541.3853699.8111963.920.07196908.75154
Polkupyörien ja invalidiajoneuvojen valmistus22272000841219.536859.413416.126859.410.00051223
Poltettujen tiilien ja muun rakennuskeramiikan valmistus.1284758.42361915.33181910.5355985.345684.74
Polttoaineiden vähittäiskauppa automaateista4411700050718.1867000090180.2638101.390.024521643.2612
Polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien agentuuritoiminta214566000157436.583138709.93208830.2622217.030.053573157.155
Porsastuotanto.6182364.23373526.1495486.5584936.185716.8337
Postin yleispalvelu143838600012972776.3679192.13164217.0370170.220.000663.35
Postituspalvelut12330000863560.79276371.54178826.14276371.540.04356238.123
Puhdistusaineiden tukkukauppa162649000421251.821638841.01134685.4121927.130.029811517.0436
Puhelinpalvelukeskusten toiminta222813000341645.61052237.85100642.6229067.20.02441590.9554
Pumppujen ja kompressoreiden valmistus2606020008021.1918469229.173346342.64258904.70.115637552.479
Purjelankojen, nuoran, sidelangan ja verkkojen valmistus2516400012282888.9282888.9282888.9282888.920.0033679.421
Putkien, profiiliputkien ja niihin liittyvien tarvikkeiden valmistus teräksestä2610980005493090.937718701.181173680.1492956.430.04521378.5110
Puun sahaus, höyläys ja kyllästys293441700053100.927683148.04384411.8831913.750.022912668.94175
Puunkorjuu1160055000696342.0132002178.68208413.4539498.890.1118318.11612
Puupakkausten valmistus164875000852121.71967320.54127529.3725203.240.04188082.8554
Puutalojen valmistus59056500023730.01587116.6773917.718652.710.00611526.3249
Puutarha-alan vähittäiskauppa96147000635665.751206391.7668832.8519634.270.05237913.0773
Puutavaran ja rakennusmateriaalien agentuuritoiminta879130005554.172133033.3665922.5514792.430.149223637.1199
Puutavaratuotetukkukauppa6472620009220.771461540.81118965.529845.550.027219096.41148
Päihdeongelmaisten asumispalvelut443350005513246.58860722.59102151.3526153.690.02532039.3211
Päihdeongelmaisten laitokset484470006514353.81158796.4259713.37158796.420.0037275.183
Päivä- ja työtoiminta muille kuin ikääntyneille ja vammaisille220540003632633.9596314.3645191.159548.560.0164995.958
Pääkonttorien toiminta..117.2439242242.616525111.3690474.38224
Pörssitoiminta ja rahoitusmarkkinoiden hallinnolliset tukipalvelut.542.35301052122299.05120257.6633971.9615
Raakametallien ja metallimalmien tukkukauppa131668000980.013632773.34418999.725321.370.047764132.6115
Raakapuutukkukauppa47566000030718.111159040.07122914.3930557.310.010616415.2841
Radio-ohjelmien tuottaminen ja lähettäminen5105800029447.221776375.99235890.6931483.850.060110430.5413
Rahapeli- ja vedonlyöntipalvelut3267151000204918962.2448509.75127704.47106435.280.0003436.287
Rahastotoiminta.2130.05202573150.925895207.174004.912241839.3281
Rahoitusalan holdingyhtiöiden toiminta.3862.47206667336.352478280.19300002799300.95436
Rahoitusleasing.2335018.7420908106.373315456.43145288.38113835.418
Rakennetekninen palvelu53497700041460.018975954.22134036.9527503.650.13517425.45539
Rakennuskoneiden ja -laitteiden vuokraus ja leasing741089000253953.1713652075.06338817.4339786.320.085524954.26187
Rakennuskonevuokraus käyttäjineen35210900017586.983232559.75158265.5252143.180.063412693.65141
Rakennusmuovien valmistus1820600007390.27339120.38658862.99117593.450.083220505.8823
Rakennuspaikan valmistelutyöt3377971000163694.619350097.57118227.5534002.590.055111375.671575
Rakennuspuusepän asennustyöt447248000257750.748368461.63101180.35211510.061310640.23271
Rakennustarvikkeiden yleistukkukauppa1254899000242245.373382032.3220489.3636402.640.030615840.28174
Rakennusten ja rakennelmien purku1504660001049176.916928511.51229842.6745896.410.114616432.9875
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen67566400011720.2412383820.93315708.6334336.360.2061118794.8441
Rannikkovesiliikenteen henkilökuljetus7475800051359.64320319.0225701.13100000.01271853.6937
Rannikkovesiliikenteen tavarankuljetus916100046216.34645740.14205141.4187948.060.156831217.177
Rappaus447870004111786.081477908.11103215.1818491.640.03924269.2417
Raudan valu13871300077418038.29589012.41331601.53550078.850.0122142.135
Raudan, teräksen ja rautaseosten valmistus.72171089.1161626734.9311859965.781168583.0726293.416
Rauta- ja rakennustarvikkeiden yleisvähittäiskauppa1966224000525513.482658785.3179235.1747912.930.027610334.59303
Rautateiden henkilöliikenne, kaukoliikenne.4739137.1976494036.3919566160.5139117058.2416515.014
Rautateiden ja metrolinjojen rakentaminen36941500020193442.1821225455.121967081.9123659.050.122522408.5623
Rautateiden tavaraliikenne4795500028122469.52545189.861894942.472545189.860.1976338382.585
Ravintolat2481735000219780.255312579.0871348.6524729.980.05986755.692081
Renkaiden korjaus644540002467.44723782.97125744.6773058.970.052713801.2427
Renkaiden tukkukauppa254915000414100.021300656.86216225.5662234.830.030518802.2236
Renkaiden valmistus ja uudelleenpinnoitus84172400011418796.4773288392.6410151306.25241441.370.096571174.88
Renkaiden vähittäiskauppa450706000196729.88490903.1764997.535593.240.01774064.41123
Retkeilymajat8620007200.4327564.529498.569499.610.099212212.439
Riisin viljely..774.72774.72774.72774.721
Riskin- ja vahingonarviointi.26332.03794020.28113759.5522114.612976.3730
Romujen purkaminen27297000143632.095464924.52567449.5456023.160.228743649.9611
Ruokailu- ja leikkuuvälineiden yms. valmistus1006400083256.29213422.15106839.22106839.220.02122574.442
Ruokakioskit11965700012953.5715000027285.1114838.90.02492296.58109
Räjähdysaineiden valmistus923030003753984822.043984822.043984822.043984822.040.043210626.191
Sadon jatkokäsittely.401814.0529569.8517013.1726039.561701.324
Saippuan, pesu-, puhdistus- ja kiillotusaineiden valmistus97262000366524.553209045.43241135.0968208.650.059515812.1424
Sairaankuljetuspalvelut8261700011220.012204604.33146226.0853224.750.06734952.438
Sanomalehtien kustantaminen128468000062370.2316668613.92488979.5930235.150.04348937.58114
Sanomalehtien painaminen107542000441481.461111750.19185210.960438.430.0317559.6318
Satamat291499000677142.0513406605.221628458.18341312.850.178876972.9132
Satelliittiviestintä.32349.62100099.6851224.6551224.6534149.772
Sementin valmistus14172200023128895.51134783.6581839.5881839.580.0012708.572
Sidonta ja siihen liittyvät palvelut337700044840.13111292.6324162.9111419.60.04293294.946
Siementen käsittely kasvinviljelyä varten.116198.48343564.994215.8964268.2142825.415
Sihteeri- ja muu toimistopalvelu2522400025596.27292898.8954349.819310.190.07767672.9136
Siiderin, hedelmä- ja marjaviinien valmistus251040001202292.435291614.221224886.1449752.480.4879102073.8410
Siipikarjan teurastus ja lihan säilyvyyskäsittely7104700033837303.92153480.4495392.1895392.180.0027564.452
Siltojen ja tunneleiden rakentaminen9026800038424.315342994.46488383.5249247.780.075717805.6514
Sisustussuunnittelu10850300065014.152430094.9758130.3813167.330.101316902.53189
Sisustustekstiilien valmistus969330006450.01558682.06112896.5233702.70.04546826.339
Sisävesikalastus15011000105220.8422323.354999.543071.510.0057809.4517
Sisävesiliikenteen henkilökuljetus1162200012932.46961854.8472982.3917039.530.15714143.8725
Sisävesiliikenteen tavarankuljetus689100029241.58197012.5953087.7127999.40.053912814.277
Soitinten valmistus7395000762374.47174727.3751925.4127347.080.09839565.2114
Soittimien ja musiikkitarvikkeiden vähittäiskauppa3309800014485.36397442.8127074.3215251.750.03357708.6641
Sokerin valmistus2388480002453.748053381.064026692.44026692.40.033732870.962
Sokerin, suklaan, makeisten ja leipomotuotteiden tukkukauppa253181000438439.3815252590.951159708.31295984.240.105460897.9323
Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto3408740001142203.244415711.17159465.425594.040.047714242.97102
Suhdetoiminta ja viestintä18002700013874.133163745.777502312501.410.172522393.31414
Sukkien ja sukkahousujen valmistus2765300020962538.7662538.7662538.7662538.760.0045598.462
Suora- ja ulkomainonta170428000884453.066048595.68204184.5126750.10.125824252.69105
Synteettisen kumiraaka-aineen valmistus24555100022727630.084166494.71707504.022026877.440.034837610.225
Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus moottoriajoneuvoihin22753000126717.371611025.49212615.9370896.230.130823623.9914
Sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen138320300064430.143335370.67179973.1336977.770.0132793.31100
Sähköasennus2520208000173200.0110299488.6897500.29250000.06078826.821568
Sähköisten kodinkoneiden valmistus10506900054912.88434385.3791732.2224413.210.00961837.9911
Sähköisten kodinkoneiden vähittäiskauppa5085100001443885.321035998.7885443.5127987.150.02127460.76126
Sähköistämättömien kodinkoneiden valmistus216670001231991.671991.671991.671991.670.000116.191
Sähkölaitteiden korjaus ja huolto36183000247190359224.8252336.8733709.650.05938687.541
Sähkölamppujen ja valaisimien valmistus39197700013430.7841885780.621726883.1698000.060.127837289.3629
Sähkömoottorien, generaattorien ja muuntajien valmistus296741100075385000362127537.8526085253.74170186.160.123148447.0114
Sähkön erillistuotanto lämpövoimalla819800025100085096.8517793.9310014.190.01524982.37
Sähkön ja kaukolämmön yhteistuotanto25054860002342120.238332706.43268500.3147058.450.071776758.1255
Sähkön jakelu251691900024460.1124291884.271543791.89122687.760.024525245.9840
Sähkön kauppa423142600015980.0117545035.021565855.5548749.60.015240175.2741
Sähkön siirto9573460003160.77255529282.7812833328.23266129.220.93842842825.8770
Sähkön tuotanto vesi- ja tuulivoimalla5456930002750.01109401690.082619747.9916674.190.3457685897.6572
Sähkön tuotanto ydinvoimalla2150480000343812330030.412330030.412330030.412330030.40.00573586.41
Sähkönjakelu- ja valvontalaitteiden valmistus5997170002717421.352592614.2295393.2110096.520.02174783.744
Sähkötarviketukkukauppa156053300031560.0125264020.72344414.6485467.080.052525972.97238
Sähkötarvikkeiden ja valaisimien vähittäiskauppa6059800028314.81923554.1472485.8214856.830.086118441.6272
Sähkötekninen suunnittelu27692100020590.81561597.791141.1735950.210.119516068.11363
Säteilylaitteiden sekä elektronisten lääkintä- ja terapialaitteiden valmistus678509000236819.2516678671.491920429.78347820.170.0349731.9112
Säännöllinen lentoliikenne36419420004823500053033770.4422752874.7353033770.440.043733023.047
Säännöllinen linja-autojen kaukoliikenne25766200028120.523610882.77276819.4854342.650.03333051.7131
Taidelaitosten toiminta28604000218494.8494.8494.8494.804.542
Taideliikkeet15710000110290.571052083.3942091.089898.910.13419132.3150
Taimien kasvatus ja muu kasvien lisääminen.4432000.2492050.13101958.2755642.085063.3922
Taiteellinen luominen830380006650.011053217.2737724.177931.030.100412536.91221
Taiteen ja musiikin koulutus380980005913.84325127.1723328.766727.540.0412644.7267
Taksiliikenne1147072000123440.271059168.5830531.6615442.870.0363344.041352
Taloustavaroiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa328279000945139.781507333.34140541.1334191.650.02488625.8158
Taloustavaroiden vähittäiskauppa56173000406350.2247912.4132501.5116364.190.01792481.6431
Tapettien ja lattianpäällysteiden vähittäiskauppa53916000248232.58587156.8363831.1331715.120.03918493.6633
Tasolasin muotoilu ja muokkaus2405480001500419.011542131.02254287.498403.710.02644238.1225
Tasolasin valmistus24139000184784.31123866.1244478.25123866.120.00557413.043
Tavanomaisen jätteen keruu33652000019771.7523020988.21653266.3685620.690.201934365.05104
Tavanomaisen jätteen käsittely ja loppusijoitus4946660001630294.035630193.98645009.02165026.350.074322555.5357
Tavaranpeitteiden, purjeiden ja muiden sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus69390000425664.911637340.56198743.5138805.930.088814496.5931
Tavaratalot (yli 2500 m2)..981.3581179.93138998.12135331.387
Teen ja kahvin valmistus38481500058721.6530968562.344073903.5861295.50.1906124923.7918
Teiden ja moottoriteiden rakentaminen1852884000504021611343121.37386550.7444594.930.02177976.44104
Tekniikan tutkimus ja kehittäminen750622000306110.6784899499.191293570.2418670.010.265465079.98154
Teknisten ja teollisuustekstiilien valmistus32926000170200984.24955171.52551495.19848892.950.06712976.364
Tekstiili-, vaate- ja nahkateollisuuden koneiden valmistus31450002522788.57185423.66104106.12104106.120.06628328.492
Tekstiilien viimeistely22232000189218.5232253.5345927.3521058.580.07648991.0737
Tekstiilien, vaatteiden ja jalkineiden vähittäiskauppa kojuista ja toreilla1800000103332.6829832.9212041.419916.460.02684816.564
Tekstiilien, vaatteiden, jalkineiden ja nahkavalmisteiden agentuuritoiminta739690004256.641112207.7769731.3123349.90.170629697.33181
Tekstiilikuitujen valmistelu ja kehruu229590001006688.68851965.33431799.68851965.330.075217271.994
Tekstiiliteollisuuden koneiden sekä ompelu- ja kutomakoneiden tukkukauppa7104000163043.75264465.3384490.0398046.440.118952806.2710
Tekstiilivalmisteiden tukkukauppa10986500030590.13826620.7580685.218048.280.07052539696
Televiestintälaitteiden vähittäiskauppa118332000380181.7610431447.67195219.6519329.50.128740071.478
Televisio-ohjelmien tuottaminen ja lähettäminen (pl. maksulliset tv-kanavat)2655460003634983.5917799.2311391.4111391.410.000162.762
Teollinen muotoilu ym.1037430006672.942125496.9155055.5710736.350.11217416.38211
Teollisuuden koneiden ja laitteiden ym. asennus73662400042552.462690920.64123051.5534117.040.03616246.57216
Teollisuudessa käytettävien muiden koneiden tukkukauppa257433500058516.7920096884.89405454.1483619.410.092940884.97590
Teollisuuskaasujen valmistus3521840005389945.7850685061.8521638490.8750685061.850.1843120660.733
Teollisuusuunien, lämmitysjärjestelmien ja tulipesäpolttimien valmistus.6410.912957039.05481499.1924574.349014.0312
Teollisuutta palveleva lämmön ja kylmän erillistuotanto22335500027149.741048384.992729.5728465.620.00917527.8622
Teollisuutta palveleva sähkön ja lämmön tuotanto250725000142355.031131725.98140827.8714056.270.006210909.211
Terveydenhoitotarvikkeiden vähittäiskauppa175472000557171.452815302.66169943.23106871.710.180156749.45186
Terveydenhuollon ja sosiaaliturvan hallinto..2268.272268.272268.272268.271
Terveyskeskus- ja vastaavat yleislääkäripalvelut713200043112.96574098.24105820.3927403.240.370961523.4825
Teräksen valu5380300031546074.83133704.2289889.5389889.530.0033570.732
Teurastus ja lihan säilyvyyskäsittely (pl. siipikarja)170049000247884.547238400.34461404.2849765.20.05739228.721
Tieliikenteen tavarankuljetus6643608000383520.953179333.328462128750.370.03686378.792891
Tieliikenteen terminaalitoiminta3908120008171090.182118483.47259922.4652319.140.022610816.8534
Tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut156731800038421.7622836487.47746779.1826919.20.100140818.23210
Tietojenkäsittelyn ja laitteistojen käyttö- ja hallintapalvelut186350000073783.9357358077.49476133.8112604.420.04511358.03176
Tietokoneiden ja niiden oheislaitteiden korjaus4476500031681.31478362.9271061.4812503.350.084111918.5453
Tietokoneiden ja niiden oheislaitteiden valmistus543450003644680.443175230.23232621.4746197.850.07711503.2618
Tietokoneiden, niiden oheislaitteiden ja ohjelmistojen vähittäiskauppa74645300014481.5411227911.12158985.7415109.960.039820532187
Tietokoneiden, oheislaitteiden ja ohjelmistojen tukkukauppa3159524000336486.985626764.02318198.3333151.620.023321850.12231
Tietokonepelien kustantaminen17591260001160640.332443373.41586625.64367699.180.00477079.9614
Tilauslentoliikenne543670001520.8340421.4448902.626912.210.02258043.1925
Tilintarkastuspalvelu59986100042460.0513724732.18277412.927893.260.184126003.38398
Toimiala tuntematon..0.06789481.5927673.156323.24149
Toimistokoneiden ja -laitteiden sekä tietokoneiden vuokraus ja leasing1097800045150.14273647.95438067.3214281.30.39997348.2910
Toimitilakalusteiden tukkukauppa17733500049287.981690462.06177115.5449893.130.077928079.2978
Torjunta-aineiden ja muiden maatalouskemikaalien valmistus191300091775.9217802.439789.189789.180.01022175.372
Tulenkestävien keraamisten tuotteiden valmistus14302000434860.5610029.387444.977444.970.001346.282
Tupakkatuotteiden tukkukauppa1302120009817940.35869221.631560561.46285708.150.0959127392.778
Tupakkatuotteiden valmistus..7275.137275.137275.137275.131
Tupakkatuotteiden vähittäiskauppa4080000175000330247.64101284.34191436.790.099323831.614
Turkistarhaus.14220.872044405.1133154.199646.594010.21172
Turkisten ja nahan muokkaus ja värjäys159390001272646.49524187.18125894.6363963.150.102712886.8513
Turkisten ja nahkavaatteiden vähittäiskauppa7397000433.46274993.7369050.7123824.160.158727299.1217
Turkisten ja nahkojen tukkukauppa30561000304342.43434209.02158473.74434209.020.015615847.373
Turkisvaatteiden ja -tuotteiden valmistus40290004910000492356.1221813.58433627.160.220218107.234
Turpeen nosto5088530001504638.675133871.45141712.8836001.470.035111872.22126
Turvallisuusjärjestelmät.101856.27702324.77152437.2722256.8416771.09112
Turvavarusteiden valmistus331580001172559.97374279.4286315.7163624.070.02868115.1511
Tutkimusta ja kulttuuria palvelevat järjestöt430001797.9245296.979967.612958.061.1592931.655
Työkalu- ja tarviketukkukauppa14331990003519153.1568078051.3890024.2156261.050.088836167.51143
Työkalujen valmistus6366550001983746.47364857.5284941.7353419.280.00993169.7974
Työnvälitystoiminta13211100086730.962110143.11114079.0218622.330.05618552.6465
Työstökoneiden tukkukauppa170532000422189.1919752243.14589680.3377027.810.200681046.1158
Työvaatteiden valmistus990920003363659.372549778.54670635.92536661.020.060917963.469
Työvoima- ja elinkeinoasiain hallinto..8418.5629136.3218285.6827114.374
Työvoiman vuokraus2354481000493800.975549887.65112937.7921662.560.04131969.21861
Tärkkelyksen ja tärkkelystuotteiden valmistus27328000478324.7627541.97279913.66627541.970.030717866.833
Urheilu- ja liikuntakoulutus9583000085334.38318200.3823123.88613.920.04615177.78191
Urheilualan tukkukauppa4893960008918.692284422.43136073.5622090.850.047325962.41170
Urheilulaitosten toiminta291000000249934.721711431.1560367.3717641.310.044662.23193
Urheiluseurojen toiminta634590007023.681790887.6261996.5410918.390.234521195.4240
Urheiluvälineiden ja polkupyörien vähittäiskauppa1031851000372313.632271476.4675954.0921036.570.0226099.99299
Urheiluvälineiden valmistus16762000082332.871557451.2866740.0913585.030.02074216.8752
Uutistoimistot17455000176664.91233678.4148524.14100000.153215189.9718
Vaatteiden postimyynti ja verkkokauppa51130000121137.97189108.0434940.988287.340.02269529.3633
Vaatteiden tukkukauppa4250940001032274.271994881.86128109.7623348.120.055222717.14183
Vaatteiden yleisvähittäiskauppa84964100050440.6918944438.42310499.815670.050.112618959.94308
Vahinkovakuutusyhtiöt.845311460.9688722210.2614764863.37237621.6526200.5115
Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta.91629.514673926.8693680.012500032215.29315
Valintamyymälät (yli 100, alle 400 m2)..119.383674837.53151593.4960123.9333
Valmisbetonin valmistus1692190004011260.073600347.08532429.39123176.130.072430538.3423
Valokuvaamot ja muu kuvaustoiminta11807700095718.55777144.6528469.289334.230.06227675.1258
Valokuvausalan vähittäiskauppa79340000329107.49304799.044342911815.770.02415808.1344
Valokuvausvälineiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa403610007442.19273857.4163647.3234403.310.037820642.3724
Valokuvien kehittäminen511500036676.84865198.8200099.5264538.360.195627791.65
Vammaisten palveluasuminen (pl. kehitysvammaisten palveluasuminen)127411000214047.0810984788.351692895.83151671.880.18611075.0214
Vammaisten päivä- ja työtoiminta163700027676.02592211.88181193.85312681.020.774846976.187
Vanerin ja vaneriviilun valmistus.4432575.4525658758.193273282.4697924.226647.019
Vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing11540000861.74490658.5334396.0917079.970.104313998.4135
Varastointi46360200023402.113303628.74128012.8117461.710.03647221.24132
Varauspalvelut, matkaoppaiden palvelut ym.39307700020790.564753870.6896422.9213496.370.091717345.92374
Varsinaiset sairaalapalvelut1398400009389371.831711470.8228813.1457721.310.03445122.6821
Veden otto, puhdistus ja jakelu68307700016600.013068110.6662935.823469.710.01696938.11183
Veneiden ja veneilytarvikkeiden tukkukauppa670100001721.29528085.8797301.8147310.140.056622062.6239
Veneiden ja veneilytarvikkeiden vähittäiskauppa178379000335136.851669890.52108642.3723097.180.04392335072
Verkkoportaalit13811900087013.252504077.1979103.189933.40.068710910.78120
Vesiliikennevälineiden vuokraus ja leasing673400018587.5760511.1412624.488557.680.02258416.3212
Vesirakentaminen143589000439143.65592636.3276174.6538513.550.02769022.9752
Videofilmien vuokraus137900001611290.673186.092238.382238.380.000327.812
Viemäri- ja jätevesihuolto1741620005530.192088018.0186819.63200000.02949262.8559
Viestintälaitteiden korjaus35261000188427.419872828919.7819475.160.01232307.4315
Viestintälaitteiden tukkukauppa2271631000104659.1845088700.28981805.5735121.570.0501108880.92116
Viestintälaitteiden valmistus123283160008272584.521605807.94253055.6777364.260.0005673.0222
Vihannesten viljely avomaalla (pl. peruna ja sokerijuurikas).91431.252042704.48115019.722691.945537.0544
Vihannesten viljely kasvihuoneessa.194022.181758919.36185437.947049.397646.9280
Viihde-elektroniikan korjaus42831000389438.83211406.5221167.8212012.760.01381523.6528
Viihde-elektroniikan tukkukauppa17944300040934.852612895.69160056.0664827.220.060726610.7968
Viihde-elektroniikan valmistus33405000193455.143890396.86462801.7211523.540.124721581.439
Viihde-elektroniikan vähittäiskauppa666424000129314.048023888.72284696.45407610.031616293.5374
Viinin valmistus rypäleistä..113.65113.65113.65113.651
Viljakasvien (pl. riisin), palkokasvien ja öljysiemenkasvien viljely.740424.14756438.1371514.2534960.531101.11114
Viljan, raakatupakan, siementen ja eläinrehujen tukkukauppa1039789000990422.341012030.7981415.0123342.170.00232384.8829
Virvoitusjuomien valmistus, kivennäisvesien ja muiden pullotettujen vesien tuotanto4608000012791.291758160.27217657.643321.460.066123993.7514
Voimakäyttöisten käsityökalujen valmistus16849000822752.7711524611.32869174.261481951.041.3623279919.448
Värien ja pigmenttien valmistus15592600055110196.538190962.094100579.314100579.310.052614884.142
Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous (sekatilat).118225.72599994.3395723.1158932.941489.85184
Yhdistetyt toimistopalvelut16350200018030.165935763.21139644.3415960.350.190517271.6223
Yhdyskuntasuunnittelu48032900043100.279979829.47167256.1740812.860.08399352.38241
Yhteiskuntatieteellinen ja humanistinen tutkimus ja kehittäminen102940009232.92469556.6442729.635067.940.195121829.2747
Yksityiset turvallisuuspalvelut69741200010656292.9112670847.35252491.21150000.06234075.5172
Yleisagentuuritoiminta6682200054410.441257267.8958866.3815763.540.239629433.19272
Yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto231795000148721.831032838.5569104.2928427.830.06239712.71209
Yleisten jakeluverkkojen rakentaminen nestemäisiä ja kaasumaisia aineita varten8305200050031.6643521.41109725.5449348.290.0416802.9831
Yleistukkukauppa920397700042130.01316959029.032364141.7517420.510.0809176763.51315
Ääni-, kuva- ja atk-tallenteiden tuotanto1647800092297.87466854.8535077.299976.920.063911438.2530
Äänitysstudiot, äänitteiden ja musiikin kustantaminen1445690006330.752748165.2566111.689562.270.089620470.6196
**** Yhteensä 394855652000 1434074 861969704.41 328803.56 1330.66 0.1025 28213.74 123054